Paylaş
Boğaziçi Üniversitesi'nde Aziz Güler, Mersin Üniversitesi'nde de Suruç'ta ölümsüzleşenler anıldı.

Aziz Güler Boğaziçi Üniversitesi'nde anıldı

 

Rojava'da IŞİD çetelerine karşı savaşırken ölümsüzleşen Birleşik Özgürlük Güçleri komutanlarından Aziz Güler'i hem anmak hem de Güler'in cenazesinin Türkiye'ye verilmesi için Boğaziçi Üniversitesi'nde yürüyüş yapıldı.

 

Rojava'da IŞİD'e yönelik bir operasyon esnasında mayın patlaması sonucu 21 Eylül günü ölümsüzleşen YTÜ öğrencisi ve Genç-Sen eski MYK üyesi Aziz Güler için Güney Kampüs'te saat 16.00'da başlayan yürüyüşten sonra basın açıklaması okundu. Daha sonra okul içinde devam eden anma, sinevizyon gösterimi, ailesinin ve üniversite öğrencilerinin konuşmalarıyla sürdü.

 

Gençlik örgütleri temsilcilerinin ve Aziz Güler'in abisinin konuştuğu anma da Ersin Umut Güler; Aziz'in cenazesinin verilmemesine karşı direnmeye devam edeceklerini ve cenazeyi doğup büyüdüğü topraklara defnetme konusunda ısrarlı olduklarını söyledi.

 

Bakanlar Kurulu kararıyla Türkiye'ye getirilmeyen Güler'in cenazesi, Qamışlo Hastahanesi'nin morgunda bekletilmekte. Güler ailesinin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin insanlık dışı muameleye ve ayrımcılığa karşı maddelerine dayalı olarak tedbir kararıyla yaptığı başvuru, başvuru talebinin hemen ertesi gününde ailenin maddi ve manevi bütünlüğünü sarsacak bir tehlikenin bulunmadığı ve belgelerin eksik olmasına da dayandırılarak Anayasa Mahkemesi tarafından reddedilmişti.

 

Suruç'ta ölümsüzleşen SGDF'liler, Mersin Üniversitesi'nde anıldı

 

Mersin Üniversitesi öğrencileri Suruç'ta ölümsüzleşen 33 devrimciyi Fen Edebiyat Fakültesi'nden Cumhuriyet Meydanı'na kadar yaptıkları yürüyüş ile andı.

 

Yürüyüşün ardından yapılan basın açıklamasında; katliamlarla halkların mücadelesinin engellenemeyecekleri belirtildi. İstanbul Üniversitesi'nde; Edebiyat Fakültesi bahçesine Polen Ünlü'nün, İletişim Fakültesi'ndeki bir amfiye de Büşra Mete'nin adının verilmesinin ardından öğrenciler yürüyüşten sonra, Mersin Üniversitesi'nde de yemekhanenin bulunduğu alana Emrullah Akhamur'un adını verdi.