Paylaş
Suruç'ta ölümsüzleşen SGDF üyeleri İstanbul Üniversitesi'nde anıldı.

Kobane'nin yeniden inşası için gittikleri Suruç'ta, IŞİD çeteleri tarafından yapılan bombalı saldırı sonucu ölümsüzleşen SGDF üyeleri, aralarında DPG'li öğrencilerin de olduğu İstanbul Üniversitesi öğrencileri tarafından anıldı.

 

Suruç'ta katledilen İstanbul Üniversitesi öğrencileri şahsında, Suruç Katliamı'nda ölümsüzleşenlerimiz için yapılan anma; saat 13.00'te Edebiyat Fakültesi'nde, saat 14.00'te İletişim Fakültesi'nde ve saat 14.30'da Merkez Kampüs'te olmak üzere İstanbul Üniversitesi'nin üç ayrı fakültesinde gerçekleştirildi. Anma öncesinde fakülte önlerine çevik kuvvet polisi ve çok sayıda sivil polis yığınak yaptı.

 

Edebiyat Fakültesi'nde yapılan anma devrim kavgasında ölümsüzleşenlerimiz için yapılan saygı duruşuyla başladı. Ardından Suruç Katliamı'nda yaralanan SGDF Eş başkanı Oğuz Yüzgeç burada bir konuşma yaptı. Yüzgeç, konuşmasında; İstanbul Üniversitesi'nin tarihinde sosyalizm mücadelesinde birçok öğrencisinin ölümsüzleştiğini, son olarak da Suruç'ta ölümsüzleşenlerimizi sonsuzluğa uğurladığını ve onların bıraktığı kavga bayrağını aynı ısrarla taşıyacaklarını söyledi. Oğuz Yüzgeç'in konuşmasının ardından Edebiyat Fakültesi bahçesine, Suruç'ta ölümsüzleşen İstanbul Üniversitesi öğrencisi Polen Ünlü'nün adı verildi.

 

Edebiyat Fakültesi'ndeki anmadan sonra yine Suruç'ta ölümsüzleşen Büşra Mete'nin öğrencisi olduğu İletişim Fakültesi'ne geçildi. İletişim Fakültesi'ndeki bir amfiye ''Büşra Mete Amfisi'' adı verildi.

 

 

Son olarak katliamda ölümsüzleşen İstanbul Üniversitesi öğrencileri anısına fidan dikimi için Merkez Kampüs'e geçildi. Kampüs girişindeki Özel Güvenlik'lerin, öğrencilerin girişine müdahale etmesi kısa sürede püskürtüldü. Havuzlu Bahçe'de toplanan öğrenciler, buradaki anmaya da devrim ve sosyalizm mücadelesinde kaybettiklerimiz anısına yapılan saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşu sırasında, Adnan Yücel'in ''Yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek!'' şiiri okundu. Saygı duruşunun ardından Suruç gazisi ve HDP Milletvekili adayı Şerife Erbay burada bir konuşma yaptı. 

 

Erbay'ın konuşmanın ardından Özel Güvenlikler'in engellemelerine ve polis tehdidine rağmen Suruç'ta ölümsüzleşen İstanbul Üniversitesi öğrencileri için planlanan fidan dikimi gerçekleştirildi.