Paylaş
Devrimci Proleter Gençlik, Özgür Gençlik Dergisi için, SGDF gibi Kobane'nin yeniden inşası için kampanyalarını sürdüren İnşaat İşçileri Sendikası temsilcileriyle bir röportaj gerçekleştirdi.

İnşaat İşçileri Sendikası, bir süredir Kobane'nin yeniden inşası için ''Emeğin köprüsü için bir tuğla da sen koy!'' kampanyasının faaliyetlerini ve Kobane'de kuracağı sağlık ocağının hazırlıklarını sürdürmekte. Devrimci Proleter Gençlik, Özgür Gençlik Dergisi için, SGDF gibi Kobane'nin yeniden inşası için kampanyalarını sürdüren İnşaat İşçileri Sendikası temsilcileriyle bir röportaj gerçekleştirdi. Yapılan kampanyanın sürecine ve hedeflerine dair konuşan sendika temsilcileri: ''Biz, Dünya işçilerinin kaderinin birbirinden ayrılmaz bir biçimde göbekten bağlı olduğunu, halkların kardeşliği için kuracağımız her köprünün bizi ortak kurtuluşumuza daha fazla yaklaştıracağını düşünüyoruz. Sendikal faaliyetimizin henüz başında olsak da işçi sınıfı ile doğru bir ilişki kurmak istedik, kampanyamızın amacı budur.'' diye belirtti.

 

DPG: Öncelikle sizin bu katliam üzerine düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

İnşaat- İş: Hepimizi çok derinden yaralayan ve üzen bir saldırıdır. Bu saldırılar Ortadoğu’yu kan gölüne çeviren Emperyalist güçler ve onun işbirlikçilerinin politikalarının ürünüdür. Onların halkları bir birine boğazlatan, halklar üzerine bombalar yağdıran anlayışın meydana çıkardığı bir saldırıdır. Doğrudan onların gerçekleştirdiği bir katliamdır. Saldırılarının tetikçisi olan IŞİD’in üzerine suçu atarak kimse kendini aklayamaz. Emperyalist efendiler ve onun işbirlikçisi Türkiye devleti bundan doğrudan sorumludur. Efendiler timsah gözyaşları içinde bizim ölümlerimiz üzerinden bize savaş açmaktadırlar. Katliamlar nasıl onların varoluşunun bir temeliyse, bunları tarihin çöplüğüne göndermek bizim görevimizdir. Katliam karşısında duyduğumuz üzüntü ve öfkemizi bu barbarları tarihin çöplüğüne göndermeye yönlendirmek zorundayız.

 

DPG:  Bize yürütmekte olduğunuz kampanyadan bahseder misiniz?

İnşaat- İş:  ''Emeğin köprüsü için bir tuğla da sen koy!'' başlığıyla bu kampanyaya başladık. Bir heyet olarak Kobanê’ye gidip Kanton başkanı ve yetkililerle görüştük ve orada bir sağlık ocağının acil bir ihtiyaç oluğu bu görüşmeler sonucu meydana çıktı. Gitmeden önce orada inşa için ne gerekliyse onu yapma kafasıyla gittik ama görüşmeler sonrasında bu daha somut bir hedefe dönüştü. Ondan sonra da burada bunun ayaklarını örmeye başladık. Yeni kurulan bir sendika olduğumuz için böyle bir sağlık ocağını yapmak için gerekli maddi olanaklara sahip değiliz, bunun için toplantılar yaptık ve herkesten destek istedik. Örneğin bu toplantılara katılan mimar arkadaşlarımız sağlık ocağı projesini çizdiler. Maddi destek için stantlar açtık biletler bastık. Kobanê’de insani yardım koridorunun açılması için eylem yaptık.

 

DPG:  Kobane’nin inşa sürecine neden dahil oldunuz? Sizin için nasıl bir anlam ifade ediyor?

İnşaat- İş: Egemenler çeteleri destekleyerek orayı harabeye çevirdiler sonrada burjuvazi oradaki inşa sürecine gözünü dikti. Tayip Erdoğan’ın o günlerde buna benzer bir açıklaması olmuştu. Bizde orayı işçi emekçiler inşa etmeli diyerek buna dahil olmak istedik. Ama bu tek başına bir neden değildi. Orada görkemli bir direnişle yeni bir yaşam inşa ediliyordu, bizde bunun parçası olmak istedik. Biz Dünya işçilerinin kaderi bir birinden ayrılmaz bir biçimde göbekten bağlı, halkların kardeşliği için kuracağımız her köprü bizi ortak kurtuluşumuza daha fazla yaklaştırır. Diğer bir boyutu da işin Türkiye ayağı. Türkiye’den bir işçi sendikasının Türk üyeleriyle gidip Kobane’nin inşasına katılması Türkiye de şovenizmin kırılmasına önemli bir rol oynayacaktır. Kürt ve Türk işçilerin birlikte mücadelesini güçlendirecektir. Sendikal faaliyetimizin henüz başındayken işçi sınıfı ile doğru bir ilişki kurmak istedik. Eğer bu temelde bir işçi sınıfı mücadelesini büyütebilirsek yarın Türkiye de yeni Roboski’ler olduğunda işçi sınıfı buna karşı üretimden gelen gücünü kullanabilecektir. Türkiye’de kanayan bir yara olan Kürt ulusal sorunda ele tutulur somut bir şeyler yapıp ortak geleceğimiz kurtarabileceğiz.

 

DPG:  Kampanyanızı sadece üyeleriniz ile mi yürütüyorsunuz?

İnşaat- İş:  Aslında yukarıda da söylediğim gibi bu konuyu elimizden geldiğince kamuoyunun gündemine sokmaya çalışıyoruz. Şovenizmi geriletmek için oldukça geniş tutmaya çalışıyoruz. Ayrıca bu noktada emeğini katmak isteyen herkesin emeğini almaya çalışıyoruz. Ama öncelikli hedefimiz üyelerimizi bu sürece aktif bir biçimde katmak.

 

DPG:  SGDF ile Kobane’nin yeniden inşası için yürütülen kampanyaları ortaklaştırmak konusunda herhangi bir temasınız oldu mu?

İnşaat- İş:  SGDF’nin kampanyasından haberimiz vardı ama böyle bir temas kurma şansımız olmadı. Ama açıkçası böyle vahim bir katliam olacağını bilseydik yanlarında olmayı isterdik. Fizikken orada olmasak da yüreğimizin orda onlarla kanadı.  

 

DPG:  Kobanê’yi Yeniden İnşaa Platformu ile herhangi bir bağlantınız var mı? Kampanyanızı beraber mi yürütüyorsunuz?

İnşaat- İş:  İlk önce herhangi bir bağlantımız yoktu. Sonra Diyarbakır’da yapılan Kobanê’yi Yeniden İnşa Konferansına katıldık, oradan sonra temasımız oldu. Şimdi artık Kobanê temaslarımız onlar üzerinden sürdüreceğiz. Beraber yürütme noktasında henüz ciddi bir diyaloğumuz yok. Ortak yapabileceğimiz bir şey varsa onun içinde elimizden geleni yapacağız.

 

DPG:  Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

İnşaat- İş:  Hepimizin başı sağ olsun diyoruz. Suruç’ta yaşamını yitiren arkadaşlarımızı anmak onların mücadelelerine sahip çıkmaktan geçiyor. Ve bizlerde Kobanê’yi yeniden inşa ederek bu hain alçakça saldırıların bizi yıldırmadığını mücadeleyi ve umudu büyütmeye devam ederek yapabiliriz. Bizlerde ne olursa olsun bunu yapmaya devam edeceğiz.